Lütfen bekleyin..

HDP atılım kongresine hazır

09 Şubat 2018, 11:25 - Okunma: 488

11 Şubat tarihinde 3. Olağan Kongresi’ni gerçekleştirecek olan Halkların Demokratik Partisi (HDP) hazırlıklarını tamamladı.

Pazar günü 3. Olağan Kongresi’ni yapacak olan HDP hazırlıklarını tamamladı. “Faşizme karşı kurtuluş temasının” ön plana çıkacağı kongreye, AKP, MHP, Vatan Partisi ve İyi Parti dışındaki hemen hemen bütün partiler davet edildi.

11 Şubat tarihinde 3. Olağan Kongresi’ni gerçekleştirecek olan Halkların Demokratik Partisi (HDP) hazırlıklarını tamamladı. Çok yoğun bir baskı ve saldırı altında; aralarında eş genel başkanları, milletvekilleri, parti yöneticileri, belediye eşbaşkanları da olan yaklaşık 5 bin üyesi tutuklu olan ve bu koşullarda kongreye giden HDP, kongrede bütün saldırılara cevap vermeyi amaçlıyor. 

ATILIM KONGRESİ

Konferanslarda yapılan tartışmalar, eleştiriler ve verilen özeleştiri üzerinden “Atılım Kongresi” olarak tasarlanan kongrede, “Umutla, Cesaretle, Kararlılıkla”, “Faşizme Karşı Omuz Omuza”, “Mutlaka Kazanacağız” sloganları kullanılacak. HDP ve demokratik siyaset mücadelesinin ele alınacağı kongrede, yine konferanslardaki tartışma başlıkları ve oradan çıkan sonuçlar doğrultusunda 12-13 maddeden oluşan bir “politik karar” metni oylanacak. Kararlar arasında Efrin saldırısı, mücadele hattı gibi kararlar ile birlikte Kürtlerin ulusal birlik arayışına destek veren kararların olması bekleniyor.

İKTİDAR BLOĞU DIŞINDAKİ HERKES DAVETLİ

Kongre aynı zamanda demokratik mücadele arayışı içerisinde olan bütün kesimleri de bir araya getirecek. HDP bu amaçla, AKP, MHP, Büyük Birlik Partisi, Vatan Partisi, İyi Parti dışında kalan aralarında CHP, Saadet Partisi, ANAP, DSP gibi partilerin de bulunduğu 36 partiye kongreye katılım davetiyesi gönderdi. Ayrıca kongreye katılmaları için 63’ü emek ve meslek örgütü, 200’ü sanat çevrelerinden, 572’si şahsiyet olmak üzere, STÖ’lerin de bulunduğu bin 264 kurum ve şahsiyete davetiye gönderildi. Yine kongreye uluslararası alandan da yoğun ilgi bekleniyor. 

Şimdiye kadar aralarında Filistin davasının sembol isimlerinden Leyla Xalid, Avrupa Parlamentosu Sol Grup Başkanı Gabi Zimmer, Fransa Komünist Partisi Genel Sekreteri Pierre Laurent gibi isimler ile Avrupa Sosyalistleri Partisi, Yunanistandaki iktidar partisi SRİZA, İspanya’dan PODEMOS, Bask’tan Bildu ve Sortu, Danimarka Kızıl-Yeşil Partisi, Alman Sol Parti (Die-Linke), Kıbrıs AKEL, İsveç Sosyal Demokrat Partisi, Fransa Sol Parti, Portekiz Komünist Partisi’nden temsilciler kongreye katılması bekleniyor. KDP Genel Başkanı Mesut Barzani mesaj gönderdiği kongreye, Sinn Fein lideri Gerry Adams görüntülü mesajla katılacak. 

SALONDA 500 KİŞİ GÖREV YAPACAK

Yaklaşık 30 bin kişinin katılması beklenen Arena Spor Salonu’ndaki kongre için polisin alacağı güvenlik önlemlerinin yanı sıra güvenlik için 400 kişi görevlendirildi. Yine kongrede güvenlikle birlikte 500’den fazla kişi de görev alacak. Kongreye HDP’nin tutuklu eş genel başkanlarının, tutuklu milletvekilleri, belediye eşbaşkanları ve parti yöneticilerinin mesaj göndermesi bekleniyor. Yine kongrede konuklara da konuşma hakkı verilecek. 

PM, DİSİPLİN VE UZLAŞTIRMA KURULLARI BELİRLENECEK

Bin 118 delegenin katılacağı kongrede, 100 asil 50 yedek Parti Meclisi (PM) üyesi seçilecek. HDP eş genel başkanlarının yanı sıra tüzük gereği Disiplin ve Uzlaştırma Kurulu üyelerinin belirlenmesi bekleniyor. Kongre için şimdiye kadar ulusal ve uluslararası düzeyde 200’e yakın basın çalışanının akredite edildiği öğrenildi. 

OLUÇ: GELİN MÜCADELEYİ ORTAKLAŞTIRALIM

Kongreye ilişkin değerlendirmelerde bulunan HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Saruhan Oluç, il, ilçe kongreleri ve konferanslarda çıkan sonuçların kendilerine önemli sorumluluklar yüklediğini söyledi. Oluç, “Çok yoğun baskılara karşı önemli bir direniş sergiledik. Bugün bu kongre direniş sonucunda gerçekleştiriliyor” dedi. Demokratik siyasetin tasfiye edilme girişimine karşı harekete geçtiklerini belirten Oluç, baskı sürecinin “faşizmin kurumsallaşması” olduğunu belirterek, “Bu durdurulabilir. Daha önce bunu başardık, 7 Haziran’da onların iktidarını engelledik, yeniden yapabiliriz” diye konuştu. 

Topluma ortak mücadele çağrısı yapacaklarının altını çizen Oluç, Efrin savaşının da “faşizmin kurumsallaşmasının” bir aşaması olduğunu belirterek, “Hiçbir otokratik rejim, faşist düzen savaş olmadan kendini tahkim edemez. O yüzden buna karşı durmalıyız” diye konuştu. Oluç, gidişattan rahatsız olan herkesin yan yana gelmesi çağrısı yaparak, “Gelin mücadeleyi ortaklaştıralım” diye konuştu.

esnek
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
esnek
esnek
GÜNCEL Kategorisindeki Diğer Haberler
IŞİD’in yabancı savaşçılarının Irak ve Suriye’deki ağır yenilgilerden sonra..
Suriye rejimine bağlı güçlerin Afrin’de konuşlanmasına Türkiye’nin tepkisi ..
HEP eski Milletvekili Hatip Dicle, Türkiye'nin Afrin'de daha şimdid..
Yüksekova’nın 4 köyüne baskın düzenleyen askerler, 1'i kadın olmak üzer..
2019 seçimlerine ittifak yaparak girmekte uzlaşan AKP ve MHP’nin yeni siste..
Rusya, bölgedeki silahlı isyancılarla ateşkes görüşmelerinin sonuçsuz kaldı..
Mardin’in Derik ilçesinde görev yapan 30 güvenlik korucusu, düzenlenen töre..
Reuters'ın duyurduğu habere göre: "Suriye hükümet güçleri, YPG kon..
Avrasya Kamuoyu Araştırmaları Merkezi (AKAM) Başkanı Kemal Özkiraz'ın p..
Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, dün Meclis’e sunulan s..
İşkence haberleriyle gündeme gelen Elazığ Cezaevi'ne gidip tutuklularla..
esnek
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=