Lütfen bekleyin..

HDP’li Taşdemir: AKP iktidarına ve faşizme kongrede cevap vereceğiz

30 Ocak 2018, 10:56 - Okunma: 447

HDP Kadın Meclisi, 11 Şubat’ta gerçekleştirilecek 3. Olağan Kongre öncesi “Kadın yaşamdır, cesaretle yaşamı savunuyoruz” şiarıyla konferans gerçekleştirecek.

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) 11 Şubat’ta Ankara Arena’da gerçekleştireceği 3. Büyük Kongresi için hazırlıklar tüm hızıyla sürüyor. HDP Kadın Meclisi ise, kongrenin hazırlık aşamalarından olan kongre öncesi son kadın konferansını  “Kadın yaşamdır, cesaretle yaşamı savunuyoruz” şiarıyla 2 Şubat’ta gerçekleştirecek. 

Türkiye ve bölge kentlerinden yaklaşık 300 delegenin katılım sağlayacağı konferansta,  HDP kadın yapısı ve HDP bileşenlerin de yer alan kadınlar ile kadın örgütleri yer alacak.

HDP Ağrı Milletvekili Dilan Dirayet Taşdemir, farklı düşüncelerin birlikte tartışıldığı ve birlikte bir iradeye dönüşebileceği bir konferansı hedeflediklerini dile getirdi. Taşdemir, “Bu konferansta da yeni döneme ilişkin güçlü bir moral ve ruhla kadın siyasetini tartışıp kongre ile taçlandıracağız. AKP iktidarına ve faşizme karşı, HDP’nin umutla ve dimdik ayakta durduğunu kongrede cevap olarak vermek istiyoruz” dedi.

‘HDP VE KADINLAR TEHDİT OLARAK ALGILANDI’

Partilerine dönük iki yılı aşkın bir süredir ciddi saldırıların olduğu bir süreçte kongreye gittiklerini ve bu konuda büyük bir irade ortaya koyduklarını dile getiren Taşdemir, yeni dönemde HDP Kadın Meclisi olarak ciddi hazırlık içerisinde olduklarını ifade etti. Taşdemir, şöyle konuştu:  “Eşbaşkanlarımız, milletvekillerimiz, kadın aktivistler, siyasetçiler, belediye ve kadın kurumlarının gasp edilmesi bütün bu sürecin parçası olarak adım adım işlendi, ta ki bugün Efrin’e yönelik harekata kadar bir süreci kapsadı. Dolayısıyla bunun içerisinde de en fazla tehdit olarak algıladıkları ise HDP fikriyatıydı. AKP iktidarının tekçi, inkarcı siyasetleri karşısında, HDP siyaseti ve kadınların mücadelesi bir tehlike olarak algılandı.”

‘HDP’YE EN FAZLA İHTİYAÇ DUYULAN BİR SÜREÇ’

Bütün bu politikalar karşısında özellikle kadınların mücadelesi ve direnişinin önemli olduğunu vurgulayan Taşdemir, “Bizler bu süreci değerlendirirken yetmezliklerimizi hem de süreçten kaynaklı yapılması gereken politik olarak sorumluluklarımızı da tartıştığımız bir süreç. AKP’nin politikaları hem Kürtler, kadınlar, halklar açısından hem de Kürt sorunun demokratik çözümü açısından ciddi riskler barındırıyor. Çünkü kadın kazanımları ciddi bir tehlike içerisinde” dedi. 

‘KONFERANSLARDA GELECEĞİMİZİ TARTIŞTIK’

Taşdemir, kongre hazırlıkları kapsamında bu zamana dek toplamda 6 bölgede konferans düzenlediklerini ve bu konferanslarda iki yıllık süreci masaya yatırdıklarını ifade etti. Taşdemir,  “HDP kadın politikalarını, geleceğimizi, dünümüzü ve bugünümüzü tartıştık. Moral, coşku ve direnişin nasıl örgütleneceği, kadın iradesini nasıl açığa çıkaracağız üzerinden ciddi tartışmalar yürüttük. Bu yerel konferanslarda bir kez daha kadın iradesi ve öncülüğüyle bizim örgütleneceğimizi, cesareti büyüteceğimizi ve faşizme karşı bir duruş içerisinde olması gerekliliği ciddi tartışmaları beraberinde getirdi. Bütün bu sürecin analizini hep birlikte yapmak, kadınlar ne yaşıyor, AKP iktidarının kadınlar için hedeflediği yaşam ve gelecek ne? Ve kadınların bunun karşısında nasıl bir mücadele edeceklerini tartıştık. Güçlü ve coşkulu tartışmalar yaşandı. Önümüzdeki süreçte de HDP siyasetine yansıyacak” diye konuştu.

‘DEMOKRATİK ÖZGÜRLÜKÇÜ YAPI HEDEF ALINDI’

Türkiye’nin Efrin’e yönelik başlattığı saldırılara da dikkat çeken Taşdemir, iktidarın yürüttüğü politikalara karşı kongrenin sahiplenilmesinin önemine vurgu yaptı. Taşdemir, şunları söyledi: “Milliyetçiliğin ayaklandırıldığı ve bütün kesimlerin milliyetçilik ruhuyla hizaya durdurulmaya çalışıldığı bir dönem yaşıyoruz. Kürt sorunun demokratik çözümü, HDP’nin açığa çıkardığı farklılıkların birlikte siyaset yapma, birlikte barış içerisinde yaşama, farklı fikirlerin bir arada yaşayabileceğini HDP kanıtladı. Afrin saldırısını milliyetçilikten, kandan, ranttan beslenenlerin beka sorunu olarak ifade edebiliriz. Bu saldırı içe dönük kaosu, çatışmayı, çelişkileri, yolsuzluk ve yoksulluğu örtmenin bir aracı haline getirilmiş ve milliyetçilik paravan olarak kullanılıyor. Kürt karşıtlığı hem içeride hem dışarıda bir siyaset malzemesi haline dönüştürüldü. Kürt karşıtlığı üzerinden siyasetinden diyanetine topluma bir yekvücut imajı çizilerek bir mesaj verilmeye çalışılıyor. Bu siyasetten doğru Afrin’e doğru bir saldırı gerçekleştirildi. Tüm dünyada biliyor ki Afrin, Türkiye için bir tehdit değil. Orada oluşan yapı demokratik özgürlükçü bir yapı.”

'ÖZELLİKLE KADINLAR BİLİNCİNDE OLMALI!'

Efrin’de hedef alınan kadın özgürlükçü ve demokratik yapıya karşı yine kadınlara seslenen Taşdemir, kongreye katılımın önemine değindi. Taşdemir, “AKP kadınları köle pazarlarında satan, kafa kesen, tekçilikten beslenen barbar çete oluşumunu kendi siyasetine daha uygun görüyor. Türkiye halkları, özellikle kadınlar bunun bilincinde olmalı ve bunun farkındalığı ile karşı çıkmalı. Kongrelerimiz Türkiye’de demokratik bir ülke tahayyülünde bulunan tüm herkesin içindir. Kongre Kürt, kadın ve halklar karşıtı bu siyasetin hem deşifre olması hem de bunun karşısında güç odaklarının da oluşması açısından önemli” ifadelerini kullandı.(MA)

esnek
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
esnek
esnek
JIN-KADIN Kategorisindeki Diğer Haberler
Adliyeye çıkarılan TJA aktivisti Ayla Akat Ata, tutuklama talebiyle sulh ce..
Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) önceki dönem eş genel başkanı olan S..
Tevgera Jinên Azad (TJA) aktivisti Ayla Akat Ata, Diyarbakır'da gözaltı..
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi, kongre sonrasındaki ilk t..
Cumartesi Anneleri, kayıpların akıbetini sormak ve faillerin yargılanması t..
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Parti Meclisi (PM) üyeleri, 11 Şub..
HDP'nin bir önceki eş genel başkanı Serpil Kemalbay gözaltında açlık gr..
B.K. isimli özel harekat polisinin cinsel saldırısına maruz kalan M.B. isim..
Kandıra 1 Nolu F Tipi Cezaevi’nde tutuklu olan 22 kadın siyasetçi, Türkiye’..
Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Yerel Yönetimler Kadın Konferansı, Diyarb..
Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Efrin’e yönelik havadan ve karadan saldır..
HDP Kadın Meclisi, “Afrin’de ve Rojava’da yeşeren kadın özgürlükçü, eşitlik..
esnek
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=