Lütfen bekleyin..

Baydemir: 'AKP, MHP ve CHP bu milletin evlatlarını tabuta koyuyor'

25 Ocak 2018, 15:22 - Okunma: 1361

HDP'li Osman Baydemir, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında Afrin harekatına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Urfa Milletvekili Osman Baydemir, Afrin’e yönelik 6 günde devam eden askeri operasyona dair Meclis’te basın toplantısı düzenledi. Baydemir, hava bombardımanında yaşamını yitiren sivillerin fotoğraflarını basına gösterdi. Barış hakkının temel insan hakkı olduğunu kaydeden Baydemir, Türkiye’de ise barışı savunmanın suç olduğunu söyledi. Baydemir, “Bir siyasi iktidar neden barış talebinden bu kadar ürküyor? Neden varlığını ölüme, öldürmeye kilitlemiş durumda? Çünkü cenaze gelmezse, gerilim olmazsa OHAL rejimi olmayacak. Başka ülkelerle savaş olmazsa sıkıyönetim koşulları olmayacak. OHAL olmazsa medya olup biteni yazacak” diye belirtti.

‘HAKİKAT VE TOPLUM YÜZ YÜZE KALIRSA BUNLAR 5 GÜN İKTİDARDA KALAMAZ’
 
Başbakan Binali Yıldırım’ın medyaya verdiği 15 maddelik talimata değinen Baydemir, şöyle devam etti: “Topluma susun demektir, medyayı tehdit etmektir. Çünkü hakikat ve toplum yüz yüze gelirse bunlar 5 gün iktidarda kalamaz. Bu toplum hakikate erişirse vicdanları harekete geçecek. Ve o kurmaya çalıştıkları parti devleti oluşamayacak.”
 
‘MİLLETİN ANASINA TABUT GÖNDERME OPERASYONU’
 
Baydemir, “Millet iradesinin açığa çıkmaması operasyonudur Afrin’e düzenlenen kızıl elma operasyonu. Bu, zeytin dalı operasyonu değildir. Bu, milletin anasına tabut gönderme operasyonudur. Hani milletin anası ağlamasındı? İşte gelinen nokta bu. Hala vicdanında zerre kadar insanlık sevgisi kalanlar, Erdoğan’ın tabut başındaki fotoğrafını nasıl izah edebilir? Bu mudur sizin memleket sevdanız? Kim kandan besleniyor? Ölüm üzerinden propaganda yapmak ve bir gelecek inşa etmek. Bunun 80 milyona, bütün insani değerlere ihanet olduğunu görmeyecek misiniz, yazmayacak mısınız“ diye sordu.
 
‘SAYIN KILIÇDAROĞLU IŞİD TÜREVİ İLE İTTİFAK YAPIYORSUNUZ’
 
“AKP de, MHP de, CHP de; bu koalisyon kızıl elma koalisyonudur” diye devam eden Baydemir,  Kılıçdaroğlu’na seslendi. Baydemir, “Bir çift sözümüz de Kılıçdaroğlu’na. Sayın Kılıçdaroğlu siz aynı zamanda ÖSO ile yani aynı zamanla El Kaide ile, Ahrar uş-Şam ile yani IŞİD’in tüm türevleriyle ittifak yapıyorsunuz. Yarın işgal ettikleri topraklarda zulüm örgütleyecekler. Bakın, ÖSO’yu oluşturan bileşenlere, birliklere. 12 yaşındaki Filistinli çocuğun kafasını kesen, kadınları recmeden bir anlayıştır bu anlayış.”
 
‘SAVAŞTAN KAÇANLARIN SIĞINDIĞI YERE SAVAŞ AÇTILAR’
 
Baydemir  Suriye’deki iç savaşın 6 yıldır sürdüğünü hatırlatarak, “Suriye iç savaşında Afrin bölgesi bir barış vahası idi. Savaştan kaçan insanların sığındığı barış alanıydı. AKP-MHP-CHP koalisyonu Suriye’de tankın, topun girmediği yere savaşı taşıdı” dedi.
 
‘BİR KAVME OLAN KİNİNİZ SİZİ ADALETSİZLİĞE İTMESİN’
 
Baydemir konuşmasını şöyle sürdürdü: “Amaç ne? AKP açısından, AKP Genel Başkanı açısından esas bir amacı var. Sadece Kürt düşmanlığı değil, 2018’e çekeceği başkanlık seçiminde bu düşmanlığı kullanmak. Toplumun sorgulama hakkını ortadan kaldırıp kendi rejimini inşa etmek.
 
Sayın Numan Kurtulmuş ‘HDP safını belli etsin’ demiş. Ben Sayın Kurtulmuş’a çağrıda bulunmak istiyorum. Eğer bu vicdansızlıktan kurtulmak istiyorsanız bir kez daha sizi Maide Suresini okumaya davet ediyorum. Bir kavme olan kininiz sizi adaletsizliğe sevk etmesin. Adaletli olun çünkü o takvaya daha yakındır. Allah’tan korkun, Allah yaptıklarımızdan haberdardır.  Sayın Kurtulmuş bizim safımız çok açık. Biz barışın, özgürlüğün, adaletin safındayız. Sizin gibi zırt pırt saf değiştirmiyoruz. Bakanlık teklif edildiğinde yoldaşlarımızı, arkadaşlarımızı yarı yolda bırakmıyoruz.
 
SAYIN KURTULMUŞ SEN ALLAH’TAN MI YOKSA REİSİNDEN Mİ KORKUYORSUN
 
Sayın Kurtulmuş, sen Allah’tan mı korkuyorsun, Reisinden mi korkuyorsun? Eğer Allah’tan korkuyorsan çık Reisinin karşısına de ki; bir kavme olan kininiz sizi adaletsizliğe sevk etmesin. De ki; bu savaşı durdur. De ki, Kobanê’de yaşayan Kürtler de bu ümmetin parçaları. De ki o Kürtler Selahattin Eyyubi’nin, Çanakkale‘de yatanların torunları. Almışsın tankını topunu Kürdün evini bombalıyorsun. Mekkeli müşrikler bile bu kadar dine imana saldırmamışlardır. Bunların neresi Müslümanlık? Bunlarla hangi Müslümanlığı hangi ümmeti inşa edeceksiniz. Bunlar felakete götürür.
 
AKP, CHP, MHP RUH ÇAĞIRMA SEANSLARI YAPIYOR
 
AKP-CHP-MHP genel başkanlarının davetiyle ruh çağırıyorsunuz. Biz o ruh seanslarında olmayacağız. O ruh seanslarında size gelecek ruhlar da bellidir. Ya Hitler’dir, ya Mussolini’dir, ya Saddam’dır. Kemal Bey’in dahiliyetiyle başka kim gelecek göreceğiz. Kızıl elma dediğimiz özü itibariyle şirktir. Niye? Çünkü mülk Allah’ındır. Sen kalkmış ne yapıyorsun, kızıl elmayı dişliyorsun. Kızıl elmayı mı yoksa üçünüz beraber ayvayı mı dişleyeceksiniz, göreceğiz. Bu yol felakete götürür. Talat Paşaları, Enver Paşaları açın okuyun. Nasıl felakete sürüklendiler.
 
HDP VEBALLERİNİZE ORTAK OLMAYACAK
 
Savaş nerede olursa olsun, insanlığa ihanettir. Savaş ölüm demektir, öldürmek demektir. Sabilerin masumların ölmesi, yaralanması demektir. Şehirlerin yıkılması demektir, acı demektir gözyaşı demektir. Yazıktır, günahtır, cinayettir, vebaldir. Almayın bu vebali. HDP veballerinize ortak olmayacak Sayın Kurtulmuş. Bu tablolar yaşanmasın diye mücadelemize sahip çıkacağız.
 
AMAÇ KÜRT COĞRAFYASINI KÜRTSÜZLEŞTİRMEK
 
Siz değil misiniz ‘haksız yere insan öldürmek cihanı öldürmekten beterdir’ diyen, bu çocukların suçu ne o zaman? Kürt olmak değil mi? Amaç Baas rejimi ile aynı. Kürt coğrafyasını Kürtsüzleştirmek. Ne diyor AKP Genel Başkanı, biz burayı ele geçirip ÖSO’ya teslim edeceğiz. Yani IŞİD’in türevlerine. 3 buçuk milyon göçmeni de oraya yerleştirecekmiş. Hadi ya! Kimin babasının toprağını kime taksim ediyorsun! Bu ne cüret! Bu insansızlaştırma politikası, bu demografi ile oynama politikasıdır. Bu, nefret tohumları ekme politikasıdır.
 
BU MİLLETİN ÇOCUKLARINI TABUTA KOYUYORSUNUZ
 
HDP bu ülkenin kalan tek vicdanıdır. Kurtuluş HDP’dedir. AKP, MHP, CHP bu milletin evlatlarını tabuta koyuyor. HDP bütün baskılara rağmen barışı savunuyor. Ve çağrıda bulunuyor. Biz bu savaşı durdurursak Türkiye’nin felakete gitmesini durdurmuş oluruz. Bu ülkeyi felakete sürüklemek, savaş çığırtkanlığı yapmak insani değerlere bir bütün saldırıdır.
 
OLMAYAN TWİTER HESAPLARINDAN GÖZALTILAR VAR
 
Baskıların bu ülkeye kazandıracağı hiçbir kıymet yok. İlk 5 gün, sadece sosyal medya paylaşımlarından dolayı 150’yi aşkın insan gözaltına alındı, onlarca insan tutuklandı. Çanakkale, İzmir il eşbaşkanlarımız da sosyal medya paylaşımlarından gözaltına alındılar. Ama sosyal medya hesapları yok. Olmayan Twitter hesaplarından gözaltına alındılar.
 
HDP FELAKETİ ÖNLEMEYE ÇALIŞIYOR
 
Bu korku niye? Çıkalım televizyon programlarına konuşalım. Halk dinlesin, tercihini yapsın. Ama sizin amacınız başka, hakikati öldürmeye çalışıyorsunuz. Bunun sonu felakettir. HDP bu felaketi önlemeye çalışıyor. Düşünün savaş propagandası yapmak yerliliğin ve milliliğin ölçütü olarak sunuluyor. Yani faşizm seni onun yanında yer almaya zorluyor. Almazsan suçlu oluyorsun. Bundan dolayı faşizmle mücadele insanlık ailesinin değerlerini savunmaktır. Bizler barış içinde yaşama hakkını ne pahasına olursa olsun savunmaya devam edeceğiz.”
 
‘AFRİN ROKET MENZİLİNİN 3-4 KATI KİLİSE UZAK’
 
Baydemir’in basın toplantısı daha sonra  gazetecilerin soruları ile devam etti. Bir gazetecinin “Cumhurbaşkanı, ‘Kürtlere değil terör örgütlerine operasyon yapıyoruz’ diyor. Bir de Kilis’e roket atışları gerçekleşti, sivil kayıpları da var. Bu konuda ne söylersiniz” sorusu üzerine Baydemir, şu yanıtı verdi: “Hayatını yitiren her insan bizim nazarımızda masumdur, bu haksız savaşın kurbanlarıdır. Esas zalimlik onları ölüme gönderen ve onların ölümü üzerinden iktidar devşirenlerdedir. Rabbimiz bize akıl vermiş. Muhakeme edelim diye. Bundan kaç yıl önce, ‘göndeririz 4 kişiyi attırırız birkaç füze, savaşı başlatırız’ demediler mi? Bir roketin menzilinin kilometresi ile hedef alınan yerin Afrin’e uzaklığı arasında 3-4 kat fark var. O ‘göndeririz 4 kişi’ diyenlere soruyoruz. Artık 4 kişinin gitmesine gerek kalmadı, içeriden mi atılıyor. Ne oluyor? Toplum vicdanında haklı gerekçeler oluşturmaya çalışılırken masum insanlar mı ölüyor?
 
‘ÖLEN HER CANIN MESULİYETİ AKP, CHP, MHP’DEDİR’
 
Bizim görevimiz hakikati göstermek. Çünkü tek başına hakikat bu haksız savaşın durdurulmasına yeter. Ölen her can bizdendir ve ölen her canın mesuliyeti AKP, CHP ve MHP’dedir. Bütün bu olup bitenler arasında onur duyacaklarımız da var. 170’ten fazla değerli insandan milletvekillerine mektup gönderildi. Barışa sahip çıkın diye. Bu insanlar savaş karşıtı insanlar ama ne olacak biliyor musunuz, bu insanlar hakkında dava açılacak. Bu insanlara saygılarımı iletiyorum ama maalesef parlamento ilga edildi. Daha işgal girişimi başlamadan AKP, MHP, CHP parlamentoyu kapattı. Hani bu Meclis gazi Meclis’ti? Bugün kürsüde konuşulacaktı. Bunlar bu memleketin çıkarı ile ilgili değiller. Bütün arzuları sadece kendi iktidarlarını kalıcılaştırmak.
 
ONLAR CAN, TANE DEĞİL
 
AKP Genel Başkanı bir kolunu da tabutun üzerine koyarak diyor ki, 7-8 tane şehidimiz var. Onlar can can, tane değil can. Ayrıca 7 can mı, 8 can mı? 7 ile 8’in arası yok. Bir can bir candır. Bir canın ölümü kainatın ölümüdür. 7 can değil 8 can değil 10 bin can gitse bunların umurunda değil.” (Mezopotamya Ajansı)

esnek
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
esnek
esnek
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler
HDP Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu, AKP ve MHP’nin Meclis Başkanlığı..
AKP ve MHP’nin seçim ittifakına ilişkin ortaklaşa hazırladığı kanun teklifi..
Başbakan Yıldırım’ın “Çözüm yok kardeşim” diye seslendiği Meclis’in üçüncü ..
AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, partisinin Afyonkarahisa..
HDP Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu ve Milletvekilleri Ayşe Acar Başa..
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder ..
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, grup toplantısında TTB'yi 'Türk d..
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım, Meclis..
HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, Türkiye'nin Efrin'e yöne..
HDP Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran HDP'lilere yönelik gözaltı ve..
HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen, HDP Genel Merkezi’nde gündemdeki gelişmelere ve s..
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım, Meclis..
esnek
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=