Lütfen bekleyin..

Yıldırım: Diyanet, AKP’nin bir aygıtı haline gelmiştir

22 Ocak 2018, 14:25 - Okunma: 673

iyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın, başlatılan Efrin operasyonu sonrası tüm camilerde “Fetih Suresi” okutulması talimatı vermesine, aynı zamanda İlahiyat Profesörü olan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Siirt Milletvekilli Kadri Yıldırım’dan sert tepki geldi.

ANKARA - İlahiyat Profesörü olan HDP Milletvekili Kadri Yıldırım, Efrin operasyonu sonrası tüm camilerde Fetih Süresi okutulması talimatı veren Diyanet için, “Siyasi iktidarların arzuları doğrultusunda fetvalar veren bir mekanizma haline gelmiştir” dedi. 

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın, başlatılan Efrin operasyonu sonrası tüm camilerde “Fetih Suresi” okutulması talimatı vermesine, aynı zamanda İlahiyat Profesörü olan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Siirt Milletvekilli Kadri Yıldırım’dan sert tepki geldi. Yıldırım, Mezopotamya Ajansı’na yaptığı açıklamaklarda, Diyanet’in İslam dininin temsil etmediğini söyledi.

Yıldırım, “Diyanet, siyasi iktidarların bir aygıtı ve bu iktidarın arzuları doğrultusunda fetvalar veren bir mekanizma haline gelmiştir” dedi.

‘KÜRTLERİ DE KÂFİR OLARAK GÖRME MANTIĞI VAR’

Ortadoğu’da bulunan devlet ve hükümetlerin, meşruiyetlerini din üzerinden sağlamaya çalıştığını belirten Yıldırım, “Bu yönde en çok başvurulan surelerden iki tanesi ‘Enfal’ ve ‘Fetih’ sureleridir. Enfal, ganimet demektir. Saddam, Güney Kürdistan’da yürüttüğü ve binlerce Halepçe Kürdünü kimyasal silahlarla katlettiği operasyonlarına ‘Enfal’ adını vermişti. Gerek ‘Enfal’ gerekse ‘Fetih’ isimlerinin tercih edilmesi manidardır. Bunun altında Kürt coğrafyasını ‘küfür yurdu’ ve Kürtleri de ‘kâfir’ olarak görme mantığı yatmaktadır. Bu çok tehlikeli bir bakıştır. Diyanet’e düşen şey kardeş kanının dökülmesine katkıda bulunmak değil, bu kanın durdurulmasına katkıda bulunmaktır” dedi.

Yıldırım, Arapçada açma, yol gösterme, hüküm verme, galibiyet ve zafere ulaştırma anlamlarına gelen ‘Fetih’ kelimesinin yalnızca maddi yönden fetih manası taşımadığını da söyledi. Yıldırım, “Kelime öncelikle ve daha çok, kalbi ve aklı İslam gerçeğine açmak, ikinci olarak da İslam mesajının önündeki engelleri kaldırmak, insanın kalbine ve aklına ulaşmayı mümkün kılacak ortamı hazırlamak anlamına gelir” dedi.  

‘DEVLETİN BAŞI, İSLAM’IN ADALET VE EŞİTLİK İLKELERİNE GÖRE HÜKMETMİYORSA, İSLAM NAZARINDA ZALİM VE BAĞÎ SAYILIR’

Fetih kelimesinin Hz. Muhamed’in hadislerinden ve Kur'an-ı Kerim'den açıkça anlaşıldığını vurgulayan Yıldırım, şunları söyledi: 

“Medine'nin savaşsız fethedilmesi ve İslama kazandırılması hakkında Resullah'ın, ‘Ülkeler ve şehirler zorla alınır; Medine ise Kur'an ile fethedilmiştir’ dediği kaydedilir (Belazürî, 1. 6). Yine Fetih süresinin ilgili ayeti (el-Fetih: 48/11) ve daha sonra gelen ayetler, askeri bir zaferin değil, Mekkelilerle 6 (628) yılında yapılan Hudeybiye Barış Antlaşması'nın arkasından inmiştir.

Bir devlete karşı ayaklanan bir taifenin ‘bağî’ yani isyancı sayılıp, namazının kılınmayacağına hükmedilmesi için fıkıh kitaplarında bazı şartlar sıralanmıştır. Bu şartların olmazsa olmazlarından bir tanesi de, o devletin başında İslam’ın adalet ve eşitlik ilkelerine uygun bir İslam hukukunu icra eden âdil bir imamın, yani devlet reisinin olmasıdır. Eğer bir devlet veya hükümet ya da başka bir ifadeyle bunların başındaki reis, İslam’ın adalet ve eşitlik ilkelerine göre hükmetmiyorsa İslam nazarında kendileri zalim ve bağî sayılır.” 

‘KÜRTLERİ KAZANMANIN YOLU MEZARLIKLARI TAHRİP ETMEKTEN GEÇMİYOR’

Yıldırım, birçok kentte mezarlıkların tahrip edilerek, yıkılmasına ilişkin de değerlendirmelerde bulundu. 

“Kürtleri kazanmanın yolunun Kürtlerin mezarlarını tahrip etmekten geçmediğini” kaydeden Yıldırım, “Tahrip edilen mezarlar, mezarlarından çıkarılan cenaze ve kemikler, bu cenaze ve kemiklere karşı yapılan saygısızlıklar nedeniyle onların ailelerine tattırılan acılar ve bu bağlamda yaşanan duygusal kopuşlar. Bu mezarlıklar içerisinde yapılmış olan mescitler de tahrip edilmiş ve edilmektedir. Bunlar resmi makamlardan alınan izin ve onaylar neticesinde bu mezarlıklara gömülmüşler. Kürtleri kazanmanın yolu, PKK’li de olsa mezarlarını tahrip etmekten geçmiyor; cenazelerine işkence etmekten geçmiyor. Diyanet’ten ‘Bunlar devlete başkaldırdıkları için namazları kılınmıyor’ gibi özünden kopartılan fetvalar çıkarmaktan geçmiyor” diye belirtti.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler
HDP Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu, AKP ve MHP’nin Meclis Başkanlığı..
AKP ve MHP’nin seçim ittifakına ilişkin ortaklaşa hazırladığı kanun teklifi..
Başbakan Yıldırım’ın “Çözüm yok kardeşim” diye seslendiği Meclis’in üçüncü ..
AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, partisinin Afyonkarahisa..
HDP Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu ve Milletvekilleri Ayşe Acar Başa..
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder ..
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, grup toplantısında TTB'yi 'Türk d..
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım, Meclis..
HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, Türkiye'nin Efrin'e yöne..
HDP'li Osman Baydemir, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında Af..
HDP Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran HDP'lilere yönelik gözaltı ve..
HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen, HDP Genel Merkezi’nde gündemdeki gelişmelere ve s..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=