Lütfen bekleyin..

SES Genel Merkez Kadın Sekreteri Selma Atabey: 'AKP'nin politikaları istismarın önünü açıyor'

20 Ocak 2018, 11:22 - Okunma: 613

İstanbul Küçükçekmece'deki Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 5 ayda 115 çocuğun cinsel istismara maruz bırakılması sonucu gebe bırakılması ve hastane tarafından gizlenerek polise bildirilmemesine tepkiler devam ediyor.

ANKARA - 115 çocuğun istismar sonucu gebe kalması ve gizlenmesine tepki gösteren SES Genel Merkez Kadın Sekreteri Selma Atabey, Sağlık Bakanlığı'nda kadrolaşan Menzil tarikatına dikkat çekerek, "Karşılaştığımız istismar olayları AKP'nin politikaları ve cemaatleşmenin bir yansıması" dedi.

İstanbul Küçükçekmece'deki Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 5 ayda 115 çocuğun cinsel istismara maruz bırakılması sonucu gebe bırakılması ve hastane tarafından gizlenerek polise bildirilmemesine tepkiler devam ediyor. Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Genel Merkez Kadın Sekreteri Selma Atabey, AKP hükümetinin politikalarının istismarın önünü açtığına dikkat çekti.

Atabey, 18 yaşın altındaki kişilerin çocuk olarak kabul edildiği ve bunun evrensel bir gerçeklik olduğunu savunarak, böyle bir durumla karşılaşıldığı zaman yasa gereği yapılması gerekenin açık olduğunu ifade etti. Atabey, "Bu anlamda sağlıkçılara çok büyük bir sorumluluk düşüyor. Çünkü gebe bir kız çocuğu geldiğinde bunun bildirimi yapılmak zorundadır. Hastanede giriş işlemleri yapıldığında orada zaten yaşı ortaya çıkıyor. Kadın doğuma sevk edildiğinde oradaki sağlıkçıların bunu polise bildirmesi gerekiyor. Çocuğun istismara uğradığı tespit edilirse gereken cezalandırılmanın yapılması gerekiyor" şeklinde konuştu.

'115 ÇOCUĞUN İSTİSMAR EDİLMESİ HÜKÜMETİN POLİTİKALARI SONUCUDUR'

AKP hükümetinin 2009 yılından beri kız çocuklarının yaşının 18'den 15'e indirmeye çalışarak küçültmeye çalıştığına vurgu yapan Atabey, AKP hükümetinin kadın ve kız çocuklarına yaklaşımı ve bu doğrultuda yürüttüğü politikaların istismarın önünü açtığını da sözlerine ekledi. Atabey, "AKP'nin kadınlara ve kız çocuklarına bakış açısı ortada. Biz kadınlar bu bakış açısını değiştirmek için gerçekten üstün çaba sarf ediyoruz. Ama OHAL ve KHK ile birlikte aslında kadın kazanımlarına dönük çok ciddi saldırılar var. Yasal değişiklikler yapıldı bu anlamda. Müftülük nikahı ile birlikte aslında istismarı yasalaştırmaya çalıştılar. Sonra nüfus yasası üzerinden evde doğum yapmış çocukların nüfusa bildirilmesi konusunda bir kayıtsızlık söz konusu. Tüm bunlar kız çocukları başta olmak üzere istismarın önünü açan uygulamalar. 115 çocuğun istismar edilmesi de bu politikaların sonuçlarından biridir" ifadelerini kullandı.

'BAKANLIĞI UYARDIK'

Mor Çatı Kadın Derneği'nin Türkiye'de yüzde 45 ensest ilişki olduğu ve bunun sonucunda doğan birçok çocuk olduğu yönündeki açıklamalarını hatırlatan Atabey, şöyle konuştu: "Ensest ilişkiye maruz kalan çocukların da 15 yaşın altında çocuklar olduğu belirtilmişti. Ülkemizde maalesef buna maruz kalan kız ve erkek çocukları da mevcut. Kendi bünyemizde kadın sekreterlerin olmuş olması kadına ve çocuklara dönük bir hassasiyet geliştiriyor. Bu hassasiyet üzerinden de bu haber basına yansıdığında hepimiz harekete geçtik. En azından ihmali olan veya bu yasal değişikliklerden kaynaklı insanların üstüne düşenleri yapmaması noktasında hem Sağlık hem de Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'na uyarılarda bulunduk. Sadece bir hastane ve 5 aylık bir süre içinde bu rakamlar açığa çıktı. Bu rakamlar daha korkunç boyutlarda olabilir."

'SAĞLIKTA CEMAATLEŞMENİN BİR YANSIMASI'

Sağlık Bakanlığı'nda kadrolaşan Menzil tarikatını hatırlatan Atabey, AKP'nin kendi ideolojisini var olan devlet kurumları üzerinden kadrolaşarak gerçekleştirdiğine dikkat çekti. 115 çocuğun gebe kaydının hastane tarafından gizlenmesinin sağlık alanında kadrolaşan cemaatleşmenin kadın ve kız çocuklarına bakış açısının bir sonucu olduğunu vurgulayan Atabey, sözlerine şöyle devam etti: "Var olan yasalar,  zihniyet ve birçok kurumda cemaatleşme ön planda. Kimisi Nakşibendi cemaati kimi Menzil cemaati gibi dinci, gerici yapıların kadına ve çocuğa bakış açıları maalesef ortada. 'Bir çocuk annesinin diz kapağından şehvete gelebilir' sözleri ve buna benzer çok çirkin yaklaşımlar var. Sonuçta karşılaştığımız bu istismar olayları, bu bakış açısının ve zihniyetinin yansıması maalesef. Ensar Vakfı ile ortaya çıkan ve birçok medresede çocukların tecavüze uğradığı ve bu tecavüz sonucu gebe kaldıklarını biliyoruz. Biz laik bir ülke istiyoruz. Fakat AKP hükümeti ile birlikte bu kavramlardan uzaklaşıp gerici bir yapılanmaya gidiyoruz. "

'KARMA HEMŞİRE VE DOKTOR ODALARI AYRIŞTIRILDI'

Atabey, AKP hükümetinin projesi olan şehir hastanelerinde söz konusu "cemaatleşmenin" net göründüğüne işaret ederek şu örnekleri verdi: "Daha önce bir hemşire ve bir doktor odası varken şimdi kadın doktor odası erkek doktor odası, hemşirelerde sadece kadınlar yok erkekler de var ama bu odaların da ayrıştığı bir zihniyetle karşı karşıyayız. Müşahede odaları normalde karmayken şimdi kadın müşahede ve erkek müşahede diye ayrıldı. Bu cemaatleşmenin ibareleridir aslında. Zihniyet karanlık bir zihniyet."

'BÜYÜK BİR İNSANLIK ÖRNEĞİ GÖSTERDİ'

Atabey, 115 çocuğun istismara uğradığını açığa çıkaran sağlık çalışanını kutlayarak duyarlılık çağrısında bulundu. Atabey, "Büyük bir insanlık örneği gösterdi. O arkadaşımızı sahipleneceğiz. Bu yönlü bakanlığa yazı da yazdık. İhbarı yaptığı için sürgün edildiğini biliyoruz. Bir an önce çalıştığı yere geri getirilmesini söyledik. Bu hassasiyetler ancak böyle onurlu insanlarla açığa çıkıyor" dedi. (MA)

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
JIN-KADIN Kategorisindeki Diğer Haberler
Kadın televizyonu JIN TV, “Kadının sesi, yaşamın yüzü” sloganıyla test yayı..
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Batman Kadın Meclisi öncülüğünde 8 Mart ..
Batman'da 8 mart'ta yapılacak olan dünya kadınlar günü mitingine iz..
HDP Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu, 8 Mart’ın resmi tatil olarak kab..
Bakırköy Özgürlük Meydanı'nda buluştu. İstanbul 8 Mart Kadınlar Platfor..
Özgürlük Meydanı’ndaki 8 Mart mitinginde konuşan HDP Eş Genel Başkanı Pervi..
“Savaşa, OHAL’e, cinsiyetçiliğe karşı bedenimiz, emeğimiz, özgürlüğümüz içi..
Diyarbakır ve Ankara’da 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında düzenlenecek ..
Cumartesi Anneleri, kayıpların akıbetini sormak ve faillerin yargılanması t..
Tarsus Cezaevinde tutuklu bulunan Sisê Bingöl'ü ziyaret eden kızı Hasbi..
Adliyeye çıkarılan TJA aktivisti Ayla Akat Ata, tutuklama talebiyle sulh ce..
Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) önceki dönem eş genel başkanı olan S..
192.168.1.1 Router Admin Login
RSS
Copyright © 2018 - Jiyan Haber / Bu sitede yayınlanan yazılar/yorumlar yazarın kendi düşüncelerini yansıtmakta olup hiçbir şekilde site yönetimini bağlamaz.
Yayınlanan yazılardan/yorumlardan doğan cezai yükümlülük yazının/yorumun yazarına aittir. Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir.
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=