Lütfen bekleyin..

Konca: Toplum umut olarak HDP'yi görüyor

17 Ocak 2018, 16:38 - Okunma: 387

HDP Kadın Meclisi tarafından kongre öncesi gerçekleştirilen ve kongrenin temel gündem başlıklarını oluşturan bölge kadın konferansları ile kongre sürecini, hakkındaki kesinleşmiş hapis cezası sebebiyle milletvekilliği düşürülen HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Besime Konca değerlendirdi.

ANKARA - Milletvekilliği düşürülen HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Besime Konca, var olan toplumsal sorunların giderek ağırlaştığı bir ortamda emekçilerin, halkların, kadınların ve inançların kendisine umut olarak HDP'yi gördüğünü ifade etti. 

Hakların Demokratik Partisi (HDP) 11 Şubat'ta Ankara'da 3. Büyük Olağan Kongresi'ni gerçekleştirecek. HDP Kadın Meclisi tarafından kongre öncesi gerçekleştirilen ve kongrenin temel gündem başlıklarını oluşturan bölge kadın konferansları ile kongre sürecini,  hakkındaki kesinleşmiş hapis cezası sebebiyle milletvekilliği düşürülen HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Besime Konca değerlendirdi.

Kongrenin Türkiye'nin demokratikleşmesi, Kürt sorunun demokratik çözümü, PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması ve kadın özgürlük mücadelesi açısından bir çıkış noktası olduğunu belirten Konca, kongreye ilişkin hazırlıkların uzun soluklu olduğunu söyledi. Konca, bu süreçte başlatılan “Durmayalım, faşizmi durduralım” kampanyası, adalet ve vicdan nöbetleri ile HDP Kadın Meclisi olarak başlattıkları “Bu böyle gitmez kadınlar izin vermez” kampanyalarının da kongreye hazırlanma süreçlerini ifade eden çalışmalar olduğunu belirtti.

'HALKLAR HDP'Yİ UMUT OLARAK GÖRÜYOR'

"HDP'nin eş başkanları ile vekillerinin tutuklandığı ve vekilliklerinin düşürüldüğü, DBP'li belediyelerin kayyum eliyle işgal edildiği bir darbe" sürecinde" kongreye gidildiğine dikkat çeken Konca, toplumun HDP'den büyük beklentilerinin olduğunu ifade etti. 

Konca, bu beklentiyi ise şu sözlerle açıkladı: "HDP'nin 7 Haziran seçimlerinde misyonu ve rolü çokça tartışıldı. HDP, bu süreçte çok büyük bir başarı elde etti. HDP üzerinde 7 Haziran'dan Cumhurbaşkanlığı seçimlerine kadar tutalım bugüne kadar ciddi bir saldırı söz konusudur. Yaşanan bütün bu toplumsal sorunların ağırlaşması HDP'nin yükünü ve sorumluluğunu da ağırlaştıran bir durumdur. Bugün artık AKP diye bir parti kalmadı. AKP ve MHP bir parti olmaktan çıktı. CHP'nin 20 Mayıs’taki 'Anayasaya aykırı ama yine de dokunulmazlıkların kaldırılmasına evet diyeceğiz' kararı ve arkasından gelen siyasi süreç, CHP'nin de ana muhalefet partisi olmadığının bir göstergesidir. Bu yüzden emekçiler, halklar, kadınlar, inançlar umut olarak HDP'yi görüyor. HDP'nin bu sürece öncülük yapması gerektiği konusunda büyük beklenti söz konusudur."

'HDP’NİN FARKLI KADIN ÖZGÜRLÜKÇÜ PARADİGMA’

Tüm farklılıkları bünyesinde barındıran HDP'nin, en temel farklılığın kadın özgürlükçü paradigmayı esas alması olduğunun altını çizen Konca, bu durumun bugüne kadar hiçbir siyasi parti tarafından esas alınmadığını dile getirdi. 

“Kadın partisi olmak demek, niceliksel olarak kadın sayısının partide fazla yer alması değil” diyen Konca, siyaseti kadın özgürlükçü paradigma ve kadın bakış açısıyla yapmanın eşitliği, özgürlüğü, çoğulculuğu buradan savunmanın HDP'nin en temel farklılığını oluşturduğunu vurguladı. Konca, “Kürt sorunun demokratik çözümünde ortaklaşabilir, emek anlamında ortaklaşabilir, siyasetler üretilebilir fakat Türkiye siyasetinin kadın perspektifi ve bakış açısıyla kadın özgürlükçü bir programla yönetilmesi HDP'nin en temel özgünlüğüdür" dedi.

'EŞ BAŞKANLIK SİSTEMİ’

Konca, eş başkanlık sistemi ile sağlanan eşit temsiliyet açısından da HDP'nin özgünlüğü üzerinde durdu. Bu noktada ise, sadece siyaset yapmadıklarını aynı zamanda özgün kadın örgütlülüğünü gerçekleştirdiklerini belirtti. 

Tüm bunları yaparken zorluk çektiklerini ifade eden Konca, kadın siyasetçilerin tutuklanmasının da kadın iradesine dönük bir saldırı olduğunu vurguladı. Konca, "Hem inşa edilen toplumsal cinsiyetle mücadele etmek zorunda kalıyoruz, hem de kadınlar siyasete gelirken, eş başkan olurken, parti yönetimlerinde yer alırken birçok zorluğu göğüsleyerek bu partiye geliyorlar. İktidarın, kadın siyasetini bu kadar manipüle edici, toplumsal cinsiyeti bu kadar inşa etmesi ve kadını doğrudan hedef almasına gerekçe yapılan kadının siyasette belirleyici olma özelliği bugüne kadar geliştirilmemiş. HDP’de gerçekleştirilen eş başkanlık sistemi ve temsiliyeti bütün bunlarla mücadele etmek zorundadır" diye konuştu.

‘EŞ BAŞKAN OLMA SORUMLULUĞU ALABİLECEK ÇOK ARKADAŞIMIZ VAR’

Konca, son dönemlerde kamuoyuna yansıyan kimi kongre tartışmalarına da değindi. HDP olarak en fazla özeleştiri veren parti olduklarını belirten Konca, eş başkanların kimin olacağına dair erkekler üzerinden bir tartışma yürütülmeye çalışıldığını, bunun da aslında toplumsal cinsiyetçilik bakış açısıyla yürütülen bir tartışma olduğunu kaydetti. 

“HDP'de eş başkan olacak, bu sorumluluğu alabilecek çok sayıda arkadaşımız var” diyen Konca, HDP üzerinde gerçekleştirilen ambargo ve yok saymanın yabancısı oldukları durumlar olmadığını, ancak bunların karşısında zayıf düşmeyeceklerini dile getirdi.

‘TEMEL POLİTİK HEDEFİMİZ…’

Tüm bu sorunlar karşısında güçlü kararlar ile kongreye gidildiğini belirten Konca, kongre öncesi gerçekleştirilen bölge kadın konferanslarında da HDP'nin rol ve misyonunun tartışıldığını ve açığa çıkan talep ve sorunlara çözüm üretmenin kongrenin temel perspektifi olacağını belirtti. 

Konca, bu konuda şunları söyledi: "En temel bileşen ve yapısı Kadın Meclisi olarak, kadına dönük gerçekleştirilen katliam, şiddet ve kadın kırımını nasıl durdurmamız gerekiyor, hangi mücadele biçimiyle birleşik kadın mücadelesinin büyütülmesi gerektiği tartışmalarını yürüttük. Çünkü kadınlar, 16 Nisan referandumunda hayır kampanyasına yönelik çok büyük bir çalışma yürütüp cephe oluşturdu. Önümüzdeki süreci faşizmi durdurmak, özgürlükleri, demokrasiyi ve çoğulculuğu geliştirmek HDP Kadın Meclisi’nin temel politik hedefi durumundadır."

‘ÖZGÜN KADIN ÇALIŞMALARIMIZI YAYGINLAŞTIRACAĞIZ’

Yeni dönemdeki kadın projelerine de değinen Konca, yeni dönemde özellikle genç kadınların siyasete aktif katılımını sağlamanın temel projeler dahilinde olduğunu dile getirdi. Konca, "Özgün kadın çalışmalarımızı yaygınlaştıracağız, yerelde çok güçlü meclisler oluşturamadık. Bu meclislerimizi oluşturmak bu dönemde çok önemli. Toplumsal alanda sivil kadın kurumlarında mücadele etmek çok daha yaygınken, genç kadınların siyasete katılımında belli bir zayıflığın olduğunu düşünüyoruz. Kongre süreci parti ve kadın meclislerimizde yer almak için başvuru sürecidir. Biz sadece mücadelenin emekçisi olmak değil, aynı zamanda siyaseti de değiştiren, siyasetin öznesi olmak, demokratik siyasetin belirleyicisi olmak kongremizin temel hedeflerinden biridir. Kadın kurumlarını oluşturma, özgün kadın mücadelesi ve öz savunmasını örgütleyen, kadın dayanışmasını, hukuki ve politik mücadeleyi yürütmek temel hedeflerimizdir" dedi.

'KONGREYE KADINLAR ÖNCÜLÜK EDECEK'

Kongreye kadınların öncülük edeceğini belirten Konca, kongreye ilişkin şu çağrıda bulundu: "Kadınlara kongreye ve kongreden 8 Mart’a kadın özgürlüğü ve mücadelesini büyütme çağrısı yapıyorum. Kadınların bu sistemle hesaplaşması bitmedi. Tüm kadınları renkleri ve coşkusuyla sözlerini söylemeye çağırıyorum”

Konca, faşizmi durduracak ve özgürlüğü kazanacak içerikte olacağını ifade ettiği kongrenin temel şiarının ise, 20 Ocak'ta yapılacak Kadın Meclisi toplantısı sonrası netleşeceğini de aktardı. 

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
JIN-KADIN Kategorisindeki Diğer Haberler
Kadın televizyonu JIN TV, “Kadının sesi, yaşamın yüzü” sloganıyla test yayı..
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Batman Kadın Meclisi öncülüğünde 8 Mart ..
Batman'da 8 mart'ta yapılacak olan dünya kadınlar günü mitingine iz..
HDP Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu, 8 Mart’ın resmi tatil olarak kab..
Bakırköy Özgürlük Meydanı'nda buluştu. İstanbul 8 Mart Kadınlar Platfor..
Özgürlük Meydanı’ndaki 8 Mart mitinginde konuşan HDP Eş Genel Başkanı Pervi..
“Savaşa, OHAL’e, cinsiyetçiliğe karşı bedenimiz, emeğimiz, özgürlüğümüz içi..
Diyarbakır ve Ankara’da 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında düzenlenecek ..
Cumartesi Anneleri, kayıpların akıbetini sormak ve faillerin yargılanması t..
Tarsus Cezaevinde tutuklu bulunan Sisê Bingöl'ü ziyaret eden kızı Hasbi..
Adliyeye çıkarılan TJA aktivisti Ayla Akat Ata, tutuklama talebiyle sulh ce..
Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) önceki dönem eş genel başkanı olan S..
192.168.1.1 Router Admin Login
RSS
Copyright © 2018 - Jiyan Haber / Bu sitede yayınlanan yazılar/yorumlar yazarın kendi düşüncelerini yansıtmakta olup hiçbir şekilde site yönetimini bağlamaz.
Yayınlanan yazılardan/yorumlardan doğan cezai yükümlülük yazının/yorumun yazarına aittir. Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir.
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=