Lütfen bekleyin..

İran’da değişimin işareti: Son 15 yılın en önemli gösterileri yapılıyor

31 Aralık 2017, 11:54 - Okunma: 975

İran’da ekonomik taleplerle başlayan ve ülke geneline yayılan protestolar gittikçe daha radikal ve siyasi bir içerik kazanmaya başladı

ANKARA - İran’da ekonomik taleplerle başlayan ve ülke geneline yayılan protestolar gittikçe daha radikal ve siyasi bir içerik kazanmaya başladı. İranlı gazeteci Omer Hojebri, eylemleri ciddi bir değişimin işareti olarak değerlendirerek, “Son 15-20 yılın en önemli gösterileri yapılıyor” dedi.  

Yılın son deminde İran’da patlak veren protestolar, Ortadoğu’da 2018 yılında yaşanacak yeni gelişmelerin işareti gibi. Daha önce de pek çok gösterilerin yapıldığı ve protestoların geliştiği İran’da yaşanan son protestolar, kimilerine göre öncekilerden farklı ve daha ciddi düzeyde. 

Perşembe günü başlayan ve birçok yerleşim yerine yayılan gösterilerde, ekonomik taleplerin yanı sıra “tutsaklara özgürlük ve hükümet istifa” gibi slogan ve istekler de ön plana çıkıyor. 

HER YER DİRENİŞ

Gösteriler ilk olarak Şiilerin kutsal kenti Meşhed ve kuzeyindeki yerleşim yerlerinde patlak verdi. Tahran’ın yanı sıra batıdaki Kürt yerleşim yeri olan Kirmanşan’a da yayılan gösteriler, diğer kentlere de yayılma eğilimi gösteriyor. Sari, Rasht, Kazvin, Kum, Hamadan, Kuçan, Huzustan ve Tahran’da yapılan kitlesel eylemlerin yanı sıra diğer yerlerde küçük çaplı gösteriler düzenleniyor. 

YOKSULLUK FİTİLİ ATEŞLEDİ

Enflasyon artışı, yolsuzluk, yoksulluk gibi taleplerle yapılan eylemlerde, halk refah düzeyinin yükseltilmesini istiyor. Bazı gösterilerde, İran yönetiminin Suriye, Irak, Yemen ve Lübnan’a harcadığı savaş bütçesi de protesto ediliyor. Ayrıca kimi gözlemciler, eylemlerin ve gösterilerin hedefinde esas olarak “ekonomik refah” sloganı ile iş başına gelen Hasan Ruhani ve dini lider Ayetullah Ali Hamaney’i hedef almaya başladığını düşünüyor. Yine özellikle seçimlerde Hasan Ruhani’ye destek veren gençlerin ve kadınların ön saflarda yer alması, yönetimin verdiği sözleri yerine getirmemesine duyulan öfke olarak niteleyenlerde var. Şimdiye kadar yüzlerce kişinin gözaltına alındığı gösterilerde, olayları bastırması için yeni kolluk görevlendiriliyor. 

İRAN YÖNETİMİ NE CEVAP VERDİ

Dini lider Ali Hamaney’in Meşhed’deki temsilcisi Ayetullah Ahmed Alamolhoda ise, sert önlem alınması çağrısında bulundu. Alamolhoda, “Eğer güvenlik görevlileri isyancıları kendi haline bırakırsa, düşmanlar medyada filmler ve fotoğraflar yayınlayacak ve İslam Cumhuriyeti’nin Meşhed’deki devrimci tabanını kaybettiğini söyleyecek” açıklamasında bulundu. ABD’de ise gösterilere izin verilmesi çağrısında bulundu. 

Gösterileri yorumlayan ve bölge hakkında bilgi veren İranlı Gazeteci Omer Hojebri, ülkedeki ekonomik göstergelerin bir süredir kötüye gittiğini ve resmi verilere göre işsizliğin yüzde 12’yi aştığını belirtti. Hojebri, “Sırf bu durum değişsin diye reform yanlıları seçimlerde Ruhani’ye destek verdi. İş bulsunlar, aş bulsunlar diye” ifadelerini kullandı. 

YOLSUZLUĞUN HESABI SORULUYOR

Ancak yeni yönetiminde özellikle savaş bütçesini arttırdığını ve halkın bu taleplerini önemsemediğini kaydeden Hojebri, şöyle dedi: “Biliyorsunuz Kirmanşan’ta deprem oldu. Devletin buraya bir yardımı olmadı. Halkın gönderdiği yardımlarda yerlerine ulaşmadı. Esfahan ülkenin en büyük iş merkezidir, buradaki fabrikalar kapatıldı. Zaten uzun bir süredir bir rahatsızlık vardı. Ancak buna rağmen Meclis Başkanı Ali Laricani, ‘Biz Haleb’i yeniden inşa edeceğiz, Suriye’yi ayağa kaldıracağız’ dedi. Bu da tepkiyi arttırdı. Öte yandan biliyorsunuz bu Reza Zarab ve Babek Zencani’nin dahil olduğu yolsuzluk olayı vardı. Türkiye bunun üzerini kapattı, inkar etti. Ama Zencani idama mahkum edildi. Siyasi olarak da bu olaydan Ahmedinejat dönemi sorumlu tutuldu. Ancak Ahmedinejat bunu yalanladı şimdi iş başında olanları suçladı. Ortada ciddi bir yolsuzluk var. İnsanlar bunun hesabını sormak istiyor.” 

HAMANEY VE RUHANİ HEDEFTE

Ayrıca protestoların Ali Hamaney başta olmak üzere Ruhani yönetimini hedef almaya başladığını dile getiren Hojebri, eylemlerin gittikçe radikalleştiğini vurguladı. Ayrıca, İranlıların Yemen, Suriye, Irak ve Lübnan’a aktarılan savaş bütçesinden de rahatsız olduğunun altını çizen Hojebri, gösterilerde Kürt yerleşim yerlerine Kirmanşan’ın öncülük ettiğini belirterek, “Kirmanşan’taki büyük otogar civarında büyük bir köprü var. Onun üzerine asılı dini Lider Ali Hamaney ile Humeyni’nin fotoğrafları indirildi yırtıldı. Yine diğer Kürt yerleşim yerlerinde de gösteriler var” diye belirtti.

Hojebri, ayrıca bir süre önce Mahabad, Meriwan, Seqiz, Serdeşt ve Piranşar gibi Kürt yerleşimlerinde Kolber isyanı yaşandığını da hatırlatarak, “Zaten o bölgede sürekli bir isyan var” dedi. 

15-20 YILIN EN CİDDİ EYLEMLERİ

Ruhani dönemine destek veren kadın ve gençlerin eylemlerdeki yoğunluğuna işaret eden Hojebri, eylemlerin de son 15-20 yıldır gelişen en ciddi eylemler olduğunu belirtti ve şöyle dedi: “Bu işin geri dönüşü olacağını sanmıyorum. Bugünden yarına olmak ama bir dönüşüm ve değişim süreci başladı bana göre. Bu gelişme, ideolojik, siyasi ve sosyal olarak ciddi bir değişimin işaretidir.”

 

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler
Sol Parti Federal Milletvekili Ulla Jelpke Türkiye’nin Afrin harekatı karşı..
Economist dergisi, Türkiye'de ana akım medyanın Afrin'deki savaşı s..
Rusya'dan ABD'ye Suriye'deki varlığı konusunda bir tepki daha g..
Bulgaristan'ın başkenti Sofya'da düzenlenen Avrupa Birliği (AB) Gay..
Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Taner Kılıç’ın..
Suriye yönetiminin en güçlü bölgesel müttefiki olan İran’dan Türkiye’ye 24 ..
ABD'de Kongre üyelerinin Türkiye'ye yaptırım kararı almak istediği ..
Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Türkiye'nin Efrin’e dönük başlatt..
Beyaz Saray İç Güvenlik Danışmanı Bossert, Türkiye'nin Afrin'de çat..
Suriye Dışişleri ve Gurbetçiler Bakan Yardımcısı Faysal Mikdat, düzenlediği..
Rusya basını, Suriye'deki askeri üsleri hedef alan insansız hava araçla..
İran'da reformcu milletvekillerinden Mahmud Sedeghi, ülke çapına gerçek..
192.168.1.1 Router Admin Login
RSS
Copyright © 2018 - Jiyan Haber / Bu sitede yayınlanan yazılar/yorumlar yazarın kendi düşüncelerini yansıtmakta olup hiçbir şekilde site yönetimini bağlamaz.
Yayınlanan yazılardan/yorumlardan doğan cezai yükümlülük yazının/yorumun yazarına aittir. Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir.
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=