Lütfen bekleyin..

Halil İbrahim bilmecesi: Irak aldı haberlerini Hewler yalanladı!

31 Ekim 2017, 14:48 - Okunma: 1578

Hewler ile Bağdat yönetimleri arasında varılan anlaşma gereği, Habur Sınır Kapısı’nın Irak merkezi hükümetine teslim edildiği belirtiliyor.

Hewler ile Bağdat yönetimleri arasında varılan anlaşma gereği, Habur Sınır Kapısı’nın Irak merkezi hükümetine teslim edildiği belirtiliyor. Reuters, Türkiye’den güvenlik kaynaklarına dayandırdığı haberinde, “Türk ve Irak askerlerinin Habur Sınır Kapısı’na gitmekte olduğunu” duyururken, Federal Kürdistan Bölgesi Gümrükler Genel Müdürü, Iraklı güçlerin Habur Sınır Kapısı’na girdiği iddialarını yalanladı

25 Eylül’de gerçekleştirilen ‘bağımsızlık referandumu’ sonrası Federal Kürdistan Bölge yönetimi, 16 Ekim’de Irak ordusu ve Heşdi Şabi’nin saldırılarıyla birlikte Federal Kürdistan’ın birçok bölgesini Irak merkezi hükümeti teslim etti.

Hewler ile Bağdat arasında son günlerde yapılan anlaşmalar gereği, sınır kapıları da Irak merkezi hükümetine teslim ediliyor. Fırat Haber Ajansı’nın haberine göre, Habur Sınır Kapısı’nın da bugün Irak merkezi hükümetine devredileceği belirtildi. Haberde, Hewler yönetiminin, havaalanlarını da Bağdat’a teslim ettiği ve yakın zamanda devredeceği kaydedildi.

Reuters: Irak ordusu Habur’a geliyor!

Irak ordusunun, Federal Kürdistan Bölge Yönetimi ile Türkiye arasındaki ana geçiş olan Habur-Halil İbrahim sınır kapılarında kontrolü peşmergeden aldığı da ileri sürüldü.

Reuters’ın Türkiye’den güvenlik kaynaklarına dayandırdığı haberinde, “Türk ve Irak askerlerinin Habur Sınır Kapısı’na gitmekte olduğunu, Irak güçlerinin sınırın Irak tarafında kontrolü almasının beklendiğini” duyurdu. Reuters’a konuşan bir Iraklı gümrük yetkilisi de, bugüne dek peşmerge kontrolünde bulunan İbrahim Halil Kapısı’nın kontrolünü Iraklı yetkililerin devraldığını söyledi.

Abdurrahman: Kapının alındığı iddiaları yalan

Öte yandan Rudaw’a konuşan Federal Kürdistan Bölgesi Gümrükler Genel Müdürü Samal Abdurrahman, Iraklı güçlerin İbrahim Halil Sınır Kapısı'na girdiği iddialarını yalanladı.

Abdurrahman, şimdiye kadar hiçbir Iraklı gücün gümrüğe girmediğini iddia ederek, “Böyle bir şey varsa ya da herhangi bir güç sınır bölgesine gelecekse doğrudan beni haberdar ederler” dedi.

Abdurrahman, sınır kapısında gidiş gelişlerin önceki günlerde olduğu gibi normal seyrinde devam ettiğini de ifade etti.

esnek
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
esnek
esnek
KÜRDİSTAN Kategorisindeki Diğer Haberler
Federe Kürdistan Bölgesi Parlamentosu, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Ef..
Irak Federe Kürdistan Bölgesi ile İran Kürdistanı sınırında önceki akşam sa..
Irak Federe Kürdistan Bölgesi’nin Süleymaniye ile İran Kürdistanı’nın Kirma..
Musul ile Hewlêr arasındaki yolun pêşmerge güçleri tarafından kapatıldığı b..
Federe Kürdistan Bölgesi Parlamentosu Genel Kurul’da seçimleri 8 ay erteled..
Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Genel Başkanı Mesut Barzani, Hewler’in (Er..
Federal Kürdistan Bölgesi’nde öğretmenler yeni eğitim yılının başlaması ile..
Federe Kürdistan yönetimi, Irak yönetimi ve BM’ye “Hewler ve Süleymaniye ha..
Federal Kürdistan Bölge Yönetimi, 25 Eylül’deki bağımsızlık referandumunun ..
Federal Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani bağımsızlık refer..
Mesud Barzani, bağımsızlık referandumu için 'sonunda ölüm de olsa hazır..
Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin bağımsızlık referandumu öncesinde ..
esnek
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=