Lütfen bekleyin..

Batman ve Diyarbakır Baroları: '40 Yıllık baraj için 12 bin yıllık tarihi yok etmeyin!

16 Ağustos 2017, 17:11 - Okunma: 1596

Diyarbakır ve Batman Barosundan oluşan heyet Hasankeyf'teki kayaların dinamitlerle patlatılmasına ilişkin incelemelerde bulunarak açıklama yaptı.

Diyarbakır ve Batman Barosundan oluşan bir heyet Hasankeyf'teki kayaların dinamitlerle patlatılarak düşürülmesine ilişkin incelemelerde bulundu. Esnaf ve vatandaşla görüşen heyet daha sonra dinamitle patlatılan kayalara yakın bir noktada açıklama yaptı.

Heyet adına açıklamayı yapan  Diyarbakır Baro Başkanı Ahmet Özmen, Hasankeyf'teki tarihin yok edilişinin devlet politikasından bağımsız olmadığını belirterek, Baraj yapımına son verilmesi için yürüttükleri mücadelede tüm dünyaya destek olmaları çağrısında bulundu. 

'HASANKEYFLİLER KAYGILI'

Özmen, "Buranın gerçek sahibi olan halkla görüştük. Burada patlayıcıların kullanıldığı yönünde bir bilgi aldık. Tarihin bu şekilde tahrip edilmesinin kabul edilemez. Hasankeyflilerle yaptığımız görüşmelerde ilçelerini terk etmek istemediklerini, yaşam alanlarını bırakmak istemediklerini ancak kamulaştırma karşısında çaresiz olduklarını, güçlerinin yetmediğini, bu sebeple 'Yeni Hasankeyf'e taşınmak zorunda olduklarını söylediler" dedi.

'BARAJ İÇİN İNSANLIK TARİHİ HEBA EDİLİYOR'

Hasankeyflilerin buradaki mülklerine ödenen kamulaştırma bedeli ile yeni yaşam alanlarında bir ev veya iş yeri alma imkanlarına sahip olmadıklarını ve bu nedenle ciddi bir mağduriyete uğradıklarını aktaran Özmen, "Yeni yaşam alanlarındaki yeni yaşamlarıyla ilgili çok ciddi kaygıları var.

Hasankeyf'in 12 bin yıllık bir tarihi var. Hasankeyf insanlık tarihi için  ender yerlerden biridir. Burası koruma altında olan bir sit alanı. Ama tüm mücadelelere rağmen ortaya konulan bir baraj kararı var. Bir  baraj için insanlık tarihi heba ediliyor. Hasankeyf kalesinde gün ışığına çıkarılmış büyük bir tarih yatıyor. Yani devletin buradaki 400 höyükte arkeolojik çalışmalar yaparak insanlık tarihine ışık tutması gerekirken, ne yazık ki bugün rahatlıkla söyleyebiliriz ki patlayıcılarla söz konusu tarihi tahrip ediyor ve sulara gömmeye hazırlanıyor" diye konuştu.

'40 YILLIK BARAJ İÇİN 12 BİN YILLIK TARİHİ YOK ETMEYİN!

70 bin insanı zorla göçertme durumunun var olduğunu söyleyen Özmen, "Geçmişini unutan toplumlar sağlıklı bir gelecek inşa edemezler. Bizler hem Batman hem Diyarbakır Barosu olarak basının da aracılığıyla bu barajın durdurulması ve yapımının derhal sona ermesini talep ediyoruz. Bu tarihin yok edilişinin devlet politikasından veya resmi ideolojiden bağımsız olarak yürüdüğünü iddia etmek gerçek dışıdır. Devlet yetkililerine sesleniyoruz; 50 yıllık ömrü olan bir baraj için 12 bin yıllık bir tarihi yok etmeye hakkınız yok. Biz Diyarbakır ve Batman Barosu olarak bunun karşısındayız. Hasankeyf tüm insanlık medeniyetinin ortak mirasıdır. Buradan tüm dünyaya çağrımız; Hasankeyf'in sular altında kalmasına, insanlık tarihinin yok edilmesine karşı duruşumuza destek vermelerini talep ediyoruz" dedi.

BATMAN VALİSİ: PROJEDE DİNAMİTLE PATLATMAK YOK

Açıklama sonrası heyet Batman Valisi Ahmet Deniz ile Batman Valiliği'nde bir görüşme gerçekleşterdi. Heyetin yaptığı açıklamaya göre Vali Ahmet Deniz projede kayaların dinamitle patlatılması yönünde bir şey olmadığını belirterek projeyi gerçekleştiren şirketi etrafa zarar verilmemesi yönünde uyaracağını ifade etti.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
EKOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler
Haleb'in güneyi ve İdlib bölgesinde son 3 gündür olağanüstü gelişmeler ..
Dünyanın en soğuk köyü olarak bilinen Rusya'daki Oymyakon köyünde kışın..
Ilısu Barajı’nın yapımı dolayısıyla tarihi Hasankeyf’teki çarşı boşaltılıyo..
Mezopotamya Ekoloji Hareketi ve Hasankeyf Yaşatma Girişimi, 12 bin yıllık t..
Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen ve 2018 y..
Birleşmiş Milletler'in (BM) çalışması, dünyadaki arazilerin üçte birini..
Dersimin dört bir yanında çıkan yangınlar kent merkezini tehdit edecek nokt..
Dersim’deki askeri operasyonların ardından Munzur ve Pülümür vadileri olmak..
Uzun zamandır yıkımın sürdüğü binlerce yıllık geçmişe sahip antik kent Hasa..
12 bin yıllık tarihi olan Hasankeyf’te Ilısu Barajı nedeniyle dinamitler ve..
Hasankeyf'te dinamitlerle havaya uçurulan tarihi Darphane Kalesi'nd..
Özgürlükçü Hukukçular Platformu (ÖHP), Batman’ın Hasankeyf ilçesindeki tari..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=