Lütfen bekleyin..

Ayşe Acar Başaran, Hasankeyf'i Başbakana sordu

16 Ağustos 2017, 14:30 - Okunma: 724

HDP Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran, Hasankeyf'te yapılan yıkıma ilişkin Başbakan Binali Yıldırım'a soru önergesi sundu

Halkların Demokratik Partisi Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran, Hasankeyf'te yapılan yıkıma ilişkin Başbakan Binali Yıldırım'a soru önergesi sundu.

Batman'ın tarihi Hasankeyf ilçesinde yapılan yıkımların sosyal medyada yayılmasının ardından büyük tepki aldı. HDP Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran, Başbakan Binali Yıldırım'ın cevaplaması için soru önergesi sundu.

Soru önerhesi şöyle:

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

 

Aşağıdaki sorularımın Başbakan Binali Yıldırım tarafından Anayasanın 98’inci, İçtüzüğün 96 ve 99’uncu maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

 

               

                                                                                                              Ayşe ACAR BAŞARAN

Batman Milletvekili

 

Unesco’nun kültürel miras kriter listesinin 10 maddesinden 9’una uyanHasankeyf’te dinamitlerle gelişi güzel yıkımların başladığı basına yansımıştır.Hasankeyf’i Yaşatma Girişimi’nin basına yansıyan açıklamasında  “Yapılacak çalışmalarda tehlike arz eden kayaların düşürüleceği söyleniyorsa da yerinde yapılan inceleme ve gözlemlerde tehlike arz etmeyen ya da düşme ihtimali az olan kayaların da düşürülmeye çalışıldığı görülmüştür. Bu kayaların düşürülmesi çalışmalarında dinamit tarzı patlayıcılar kullanılmaktadır. Bu patlamalar diğer kayalarda da titreşimlere neden olmakta, kalenin doğal yapısı bozulmaktadır. Bunun yanında kayaların düşürülmesi çalışmalarında oluşan toz-duman esnafların da çalışmalarını olumsuz yönde etkilemektedir. Ayrıca kayaların düşürüldüğü yerlerde kilise kalıntıları ve eski kayadan yapılmış şaraplıklar bulunmaktadır. Düşen kaya parçaları kilise kalıntılarına ve şaraplıklara geri dönüşü olmayan zararlar vermektedir” denilmektedir.Tamamlandığında Türkiye'nin dördüncü büyük barajı olması beklenen Ilısu Barajı ve Hidro Elektrik Santrali, ortaya çıktığı ilk günden beri yaratacağı sosyal, arkeolojik, siyasi ve ekonomik yıkım ve sorunlar nedeniyle yoğun tepkiler almıştır. Baraj projesi olarak ancak %1 civarında enerji üretebilecek olan Ilısu'nun, kültürel bir miras olarak değerlendirildiğinde kazandıracağı getirilerin hesaba katılmaması kamuoyunda yoğun tepki almaktadır. 

Bu bağlamda;

  1.  Hasankeyf’te dinamitler ile patlatılan bölgeden haberdar mısınız? Haberdar iseniz, bu bölgenin patlatılma gerekçesi nedir?
  2. Basına yansıyan bilgilere göre dinamitlerle yapılan yıkıma gerekçe olarak ‘tehlike arz eden kayaların düşürülmesi’ denmektedir. Bu kayaların düşürülmesi sırasında zarar görebilecek yapılar konusunda ön çalışma yapılmış mıdır? Yapılmadı ise patlama sonrası oluşan zarar konusunda bir çalışma yapılacak mıdır?
  3. En az 10 bin yıl öncesinden bugüne kalan, Alacahöyük’ten 4000 yıl önce kurulmuş olan Hasankeyf vadisini su altında bırakacak olan Ilısu barajının ömrü ne kadar olacaktır? Ekonomik işletme süresi ne kadardır?
  4.  Hasankeyf  Örenyeri kültürel envanteri yapılmış mıdır? Yapıldı ise bu envanterde yer alan bulgular nelerdir?
  5. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın UNESCO'ya Hasankeyf için başvuru yapmamasının nedeni nedir? 
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
EKOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler
Haleb'in güneyi ve İdlib bölgesinde son 3 gündür olağanüstü gelişmeler ..
Dünyanın en soğuk köyü olarak bilinen Rusya'daki Oymyakon köyünde kışın..
Ilısu Barajı’nın yapımı dolayısıyla tarihi Hasankeyf’teki çarşı boşaltılıyo..
Mezopotamya Ekoloji Hareketi ve Hasankeyf Yaşatma Girişimi, 12 bin yıllık t..
Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen ve 2018 y..
Birleşmiş Milletler'in (BM) çalışması, dünyadaki arazilerin üçte birini..
Dersimin dört bir yanında çıkan yangınlar kent merkezini tehdit edecek nokt..
Dersim’deki askeri operasyonların ardından Munzur ve Pülümür vadileri olmak..
Uzun zamandır yıkımın sürdüğü binlerce yıllık geçmişe sahip antik kent Hasa..
12 bin yıllık tarihi olan Hasankeyf’te Ilısu Barajı nedeniyle dinamitler ve..
Hasankeyf'te dinamitlerle havaya uçurulan tarihi Darphane Kalesi'nd..
Özgürlükçü Hukukçular Platformu (ÖHP), Batman’ın Hasankeyf ilçesindeki tari..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=